23 maja 2022 Udostępnij

Przewidywania dotyczące wielkich technologii na rok 2019

Technologia to nieustannie zmieniająca się bestia, która nie pozostaje w miejscu przez zbyt długi czas. Pomyślmy na przykład o telefonie komórkowym. Wydaje Ci się, że masz najnowszy model i uwielbiasz swoją nową modę/technologię. Dopóki nie przewrócisz strony w błyszczącym magazynie i nie zobaczysz reklamy najnowszego smartfona. Tak, Twój telefon jest aktualny tylko przez nanosekundę!

Środowisko biurowe również ulega regularnym zmianom, ponieważ chcemy mieć najnowsze markowe meble biurowe, aby zyskać rozgłos w świecie mody, a także najlepsze oprogramowanie do wykonywania pracy.

W dzisiejszych czasach wszystko jest w formie cyfrowej, nawet nasze listy rzeczy do zrobienia są w formie cyfrowej! To szybkie tempo dotyczy każdego rodzaju technologii, czy to w domu, czy w biurze. Ponieważ jesteśmy o wiele bardziej technologicznie nastawieni niż kiedykolwiek wcześniej, oznacza to, że technologia, którą posiadamy, jest o wiele bardziej zaawansowana. Sprawdźmy niektóre z największych przewidywań technologicznych na 2019 rok i zastanówmy się, jak mogą one pasować do nowoczesnego środowiska biurowego.

Zwiększone wykorzystanie AR i VR

Rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) są pod pewnymi względami bardzo podobne, ale pod innymi bardzo różne. W związku z tym obie są bardzo przydatne w środowisku biznesowym, zwłaszcza w działaniach marketingowych. Prawdopodobnie korzystasz już z jakiejś formy AR w swoim własnym środowisku domowym, prawdopodobnie filtrując zdjęcia selfie na Instagramie, ale gdy wykorzystuje się je w marketingu, mogą mieć ogromne możliwości.
Wirtualna rzeczywistość (VR) jest również przydatnym narzędziem, zwłaszcza w edukacji, produkcji, a także w marketingu. Wygląda na to, że w 2019 r., a prawdopodobnie także w kolejnych latach, obie te technologie będą miały większe znaczenie niż dotychczas.

Czy roboty przejmą władzę?

Choć jest mało prawdopodobne, że roboty przejmą Twoją pracę i ukradną Ci biurka na zamówienie, wykorzystanie robotów w produkcji jest coraz powszechniejsze. Pod wieloma względami jest to korzystne, ponieważ roboty mogą wykonywać monotonne zadania, a ludzie mogą pełnić role, które są bardziej wymagające, a zatem wiążą się z wyższym poziomem satysfakcji z pracy. Od dawna istniała obawa, że roboty całkowicie zabiorą miejsca pracy, ale uważa się, że choć miejsca pracy w produkcji mogą być mniej widoczne, nastąpi wzrost w innych obszarach, takich jak obsługa klienta i IT. Również w 2019 r. na niektórych stanowiskach pojawią się bardziej zaawansowane maszyny sterowane przez roboty.

Odciski twarzy zamiast odcisków palców

Od dawna używamy odcisków palców jako formy identyfikacji, ale czy odciski twarzy mogą przejąć tę funkcję? Tego typu technologia jest stosowana na lotniskach, np. podczas skanowania paszportu w e-paszportomacie, gdy kamera sprawdza oczy; jest to oprogramowanie do rozpoznawania twarzy i skanowania siatkówki.
Wiele osób uważa, że ten rodzaj identyfikacji jest dokładniejszy niż odciski palców, więc w 2019 roku będzie ich coraz więcej!

Rosnąca popularność materiałów biodegradowalnych

Choć nie jest to konkretny rodzaj technologii, materiały, z których wykonane są nasze ulubione przedmioty, prawdopodobnie ulegną zmianie.
Jest to związane z nowymi sposobami produkcji, ale także z ochroną naszej planety. Niewątpliwie słyszeliście, że nasze oceany są pełne odpadów plastikowych, które są destrukcyjne dla życia morskiego. Dlatego w popularnych barach szybkiej obsługi nie widuje się już plastikowych słomek, a papierowe. W zeszłym roku firma LEGO stworzyła nowy zestaw wykonany z plastiku pochodzącego z trzciny cukrowej. W najbliższych miesiącach technologie produkcyjne niezbędne do osiągnięcia tego celu również staną się bardziej zaawansowane.

Technologia nigdy nie stoi w miejscu, a wraz z przydatnymi gadżetami do użytku w biurze i w domu, główne innowacje wciąż zmieniają sposób, w jaki żyjemy. Kto wie, może w przyszłości nie będziesz już siedział przy szklanym biurku i wpisywał na ekranie słowa, które chcesz, aby się pojawiły, może zamiast tego komputer będzie czytał Ci w myślach! Miejmy jednak nadzieję, że nie nastąpi to jeszcze przez kilka dobrych lat, ponieważ dopiero co opanowaliśmy oprogramowanie do rozpoznawania mowy!

Mimo że w biurach raczej nie nastąpią w nadchodzącym roku wielkie zmiany technologiczne, świadomość tego, co dzieje się poza nimi, jest ważna, zwłaszcza dla firm zajmujących się produkcją i wytwarzaniem.
Ważne jest, aby osoba siedząca za biurkiem prezesa wiedziała o nowych innowacjach, ponieważ mogą one być przydatne dla całej firmy. Ostatecznie wszystko sprowadza się do usprawnienia i zwiększenia produktywności, a to właśnie mają na celu nowe technologie.

Jednak dla dyrektora generalnego biura ten rok powinien być przede wszystkim rokiem wyboru najlepszych mebli biurowych i projektowania środowiska pracy, aby zapewnić stały wzrost produktywności.

Tobiasz Bronicki

Szef działu konserwacji niszczarek