11 września 2022 Udostępnij

Jakie korzyści przynosi współpraca?

Wiele słyszymy o współpracy i o tym, dlaczego powinniśmy robić to częściej. To, o czym nie słyszymy zbyt często, to dlaczego.

Co dokładnie robi współpraca w zespole dla firmy? Dlaczego jest to dobra rzecz? Co daje pracownikowi? Czy są jakieś minusy?

To są rzeczy, o których słyszymy bardzo mało!

Oczywiście, współpraca jest wtedy, gdy kilka osób pracuje razem. Może to być albo sam projekt, albo po prostu dyskusja na jego temat i przedstawianie pomysłów do realizacji przez kogoś innego. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, że grupa ludzi dyskutuje, wymienia się pomysłami i ogólnie robi burzę mózgów.

Jakie są więc korzyści? Co to skupienie na pracy zespołowej tak naprawdę robi dla firmy i jej pracowników?

  • Współpraca może zmniejszyć stres - Kiedy pracuje się z innymi ludźmi, można odnieść wrażenie, że cała sprawa jest wspólnym problemem. To może zmniejszyć stres i pomóc pracownikom czuć się bardziej skoncentrowanym i spokojniejszym w środowisku biurowym. Oczywiście zależy to również od tego, czy koledzy pracują razem uczciwie i nie spychają całej pracy na jedną lub dwie osoby. Istnieją również pewne zasady współpracy.
  • Współpraca podnosi morale - Choć zawsze znajdą się osoby, które wolą pracować w pojedynkę, większość ludzi woli pracować z innymi. Jest to bardziej zabawne podejście, pomaga dzielić się problemami i oznacza, że wszyscy pracują razem, aby osiągnąć wspólny cel. Czasami współpraca jest nieco głośna i animowana, ale to też połowa zabawy!
  • Współpraca tworzy ducha zespołu - Wspólna praca oznacza, że ludzie czują się częścią czegoś, a to pomaga połączyć zespół. Następnie, gdy pojawia się problem, zespół dzieli się nim, a gdy dzieją się dobre rzeczy, zespół dzieli się również sukcesami.
  • Współpraca zwiększa kreatywność myślenia - Dwie głowy są z pewnością lepsze niż jedna, ale co z trzema, czterema lub nawet więcej głowami? Pomyśl o tych wszystkich kreatywnych pomysłach i rozwiązaniach pojawiających się przy stołach nowoczesnych zarządów!
  • Współpraca może zwiększyć produkt dla klienta - Kiedy wszyscy pracują razem z zadowoleniem, produkt końcowy, który otrzymuje klient, zawsze będzie lepszy. Zwiększa to reputację firmy i zwiększa zyski.

Zobacz ten film, który zawiera kilka przydatnych wskazówek dotyczących zwiększenia jakości współpracy w Twojej przestrzeni biurowej.

Skupienie się na wprowadzeniu większej ilości współpracy do swojego biura to dobry pomysł. Przynosi ona wszystkie korzyści przedstawione powyżej i pomaga wszystkim czuć się bardziej optymistycznie i pozytywnie podczas dni roboczych.

Aneta Gładysz

Pracownik biurowy, grafik