10 maja 2016 Udostępnij

Niszczarki – na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jednym z podstawowych parametrów użytkowania niszczarek jest bezpieczeństwo ich użytkowania. System Safe Sense zabezpiecza pracę noży w momencie dotknięcia szczeliny we wejściowej, natomiast blokada Safety Lok zapobiega przypadkowemu uruchomieniu urządzenia. Są w nie wyposażone niszczarki firmy Fellowes. U innych producentów można spotkać zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem się, odcięciem zasilenia, gdy papier się zablokuje czy klapkiWybór najlepszej niszczarki zabezpieczającej szczeliny podawacza. Inną sprawą jest jakość drukarki i materiałów z których jest wykonana. Tutaj należy zwrócić uwagę na dobre noże tnące, które nie boją się spinaczy czy zszywek, a producent daje na nie 5 lat gwarancji, lub w niektórych modelach nawet 20 lat. Popatrzmy też na to czy są obudowane zespoły napędowe noży. Przekładnie powinny mieć zastosowane koła zębate, które są wykonane ze specjalnego tworzywa lub utwardzonej stali węglowej. Przy silniku ważne jest, aby był zamontowany system wyłączania po okresie nieaktywnym. Przydatna jest też możliwość zwiększenia mocy w przypadku trudności z niszczeniem kilku kartek równocześnie. 

Dodatkową zaletą niszczarek jest między innymi system uniemożliwiający wsadzenie zbyt dużej ilości kartek do zniszczenia. W przypadku jego braku mamy możliwość skorzystania z autorewersu, czyli w przypadku zablokowania papieru możemy cofnąć kartki, co jest już standardem. W przypadku urządzeń przeznaczonych do pracy ciągłej firma Fellowes zastosowała technologię Silent Shred, co mocno wycisza pracę niszczarki. Niezbędny jest również przejrzysty system informacyjny wspomagany diodami kontrolnymi i informacjami. Przydatne są osobne pojemniki na papier i zniszczone nośniki danych oraz odpowiednie usytuowanie szczeliny podawczej, czy też sposób wyjmowania kosza lub worka. Należy zwrócić uwagę na pojemność kosza oraz czy urządzenie wyposażone jest w system blokujący pracę urządzenia w przypadku zapełnienia tego pojemnika.

Wybierając odpowiedni model powinniśmy się kierować wszystkimi powyższymi parametrami i cechami. Jednak wiadomo zwraca się też uwagę na design, materiał z którego jest wykonana obudowa, kolor, kształt oraz rozmiar, co jest ważne przy urządzaniu biura. Należy pamiętać, że podawane wartości w katalogach, przeważnie dotyczą papieru 70 g/m2, przy grubszym papierze należy brać poprawkę i wkładać mniej kartek.

Daniel Deląg

Konserwator drukarek laserowych