10 maja 2016 Udostępnij

Zasady działania drukarki laserowej

Gdybyśmy chcieli wskazać te urządzenia drukujące, które są wykorzystywane najczęściej, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę na drukarki laserowe. Okazuje się przy tym, że z powodzeniem sięgają po nie zarówno duże korporacje, jak i użytkownicy domowi. Decydując się na ich zakup warto mieć świadomość tego, że budowa urządzeń tego typu jest dość skomplikowana i w dużej mierze uzależniona od rodzaju drukarki. Najczęściej mamy do czynienia ze sprzętem, który do swojego działania wykorzystuje procesor obrazu rastrowego. Charakterystyczne jest dla niego to, że modeluje wiązkę światła generowaną przez laser. W dalszej kolejności światło jest kierowane na bębny, tam zaś jego zadanie polega na zmianie własności fotoelektrycznych powierzchni wałka. Pozwala to na nanoszenie obrazu na bęben światłoczuły, a tym samym przyczynia się do tego, że drukarki pracują w oczekiwany przez nas sposób. Sam toner jest zazwyczaj przenoszony na kartkę papieru poprzez dotyk, wspomaga się go przy tym z wykorzystaniem elektrod naładowanych przeciwnym ładunkiem elektrycznym.Zasada działania drukarki laserowej

Kolejny etap pracy drukarki laserowej jest najbardziej spektakularny, polega bowiem na utrwalaniu tonera na kartce papieru. W czasie wykonywania tej czynności zastosowanie znajduje fuser – termiczny utrwalacz, dla którego charakterystyczne jest to, że jest zbudowany z dwóch wałków o specyficznych dla siebie funkcjach. Papier, który przechodzi przez wałki osiąga temperaturę nawet 200 stopni Celsjusza, co umożliwia mu scalenie się z podłożem. Jeśli dysponujemy kolorową drukarka laserową konieczne jest oświetlanie kolejno bębna światłoczułego, tylko wtedy można bowiem uzyskać poszczególne barwy składowe CMYK. Dodatkowe kolory nie tylko poprawiają tak zwaną głębię tonalną obrazu, ale również przyczyniają się do tego, że samo zużycie tonerów jest niższe.

Wspomniany już fuser nie jest zresztą jedyną częścią składową drukarki, która bierze udział w procesie powstawania obrazu na kartce papieru. Co więcej, każda z nich ma do spełnienia swoje indywidualne funkcje i nie może być zastąpiona przez inną. Tu na pierwszy plan wysuwa się pickup roller, a więc rolka, dla której charakterystyczna jest gumowa, chropowata powierzchnia. To właśnie ona jest odpowiedzialna za pobieranie kartek z podajnika, należy więc liczyć się z tym, że dość szybko ulega różnego rodzaju zabrudzeniom i uszkodzeniom. Jeśli naszym problemem jest zabrudzenie rolki, dobrym pomysłem jest przeczyszczenie jej płynem, który jest na ogół wykorzystywany w procesie renowacji powierzchni gumowych. W innych okolicznościach najlepiej jest ja wymienić.

Aneta Gładysz

Pracownik biurowy, grafik