14 marca 2016 Udostępnij

Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

Dzisiaj za najczęściej stosowane urządzenia drukujące uważa się drukarki laserowe. Są one powszechnie wykorzystywane zarówno przez wielkie firmy, jak i osoby prywatne, które drukują w zaciszu domowych.

Urządzenia te charakteryzują się mocno skomplikowaną budową, która w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju drukarki. Dane z komputera drukarka przetwarza, wykorzystując procesor obrazu rastrowego (Raset Imge Proces RIP). To właśnie on modelu wiązkę światła, która generowana jest przez laser. Potem światło skierowane zostaje na bębny, gdzie dochodzi do zmiany właściwości fotoelektrycznych powierzchni wałka. Miejsca, które zostały naświetlone tracą swój ładunek elektryczny. Zmiany te sprawiają, że możliwe staje się nanoszenie obrazu na bęben światłoczuły.

Częścią odpowiedzialną za ten proces jest tak zwany developer. Są to cząsteczki żelaza, które znajdują się na wałku magnetycznym. I to właśnie one przenoszą toner na bęben, który został wcześniej naelektryzowany. Toner trafia na kartkę papieru za sprawą dotyku. Proces ten jest wspomagany poprzez elektrody, które zostają naładowane przeciwnym ładunkiem elektrycznym. Po tym etapie przychodzi kolej na utrwalenie tonera na kartce papieru.

elementy drukujące Fuser to termiczny utrwalacz, który reguluje tę czynność. W zdecydowanej większości przypadków składa się on z dwóch wałków. Jeden to wałek dociskowy, drugi to natomiast wałek grzewczy. Papier, który przechodzi przez wałki zostaje ogrzany do temperatury blisko dwustu stopni. W efekcie może scalać się z podłożem. Jeżeli drukujemy laserowo na kolorowo, najpierw oświetlany jest bęben światłoczuły i drukowane są poszczególne kolory składowe CMYK. Głębia tonalna obrazu zostaje poprawiona na skutek zastosowania dodatkowych kolorów. Dzięki temu ograniczeniu ulega również zużycie tonera.

Podczas powstawania obrazu na kartce papieru udział bierze nie tylko wspomniany już wyżej fuser. Istotne są również dodatkowe elementy drukarki, które mają do spełnienia szereg zadań. Pickup roller lub feed roller Jest to rolka, która niekoniecznie musi mieć okrągły kształt. Jej powierzchnia jest chropowata i gumowa. To właśnie ta część odpowiedzialna jest za pobieranie kartek z podajnika. Warto wiedzieć, że bardzo łatwo może ona zostać zabrudzona lub ulec uszkodzeniu. Kiedy rolna tylko się zabrudzi, wystarczy przetrzeć ją płynem przeznaczonym do renowacji elementów wykonanych z gumy. Separator lub Separation Pad To również powierzchnia gumowa, która także odpowiada za pobieranie kartek papieru z podajnika.

Tobiasz Bronicki

Szef działu konserwacji niszczarek