4 kwietnia 2016 Udostępnij

Niszczarki a sposób cięcia

Tu wyróżniamy dwie podstawowe kategorie:

- paskowe to takie urządzenia, które są stosunkowo tanie i jednocześnie będą w stanie niszczyć więcej kartek, ale niestety kosz zapełnia się szybko i nie dają takiego bezpieczeństwa

- paskowo odcinkowe to urządzenia, które mają specjalne rozwiązania, które będą gwarantować, że odpady będą miały mniejszą objętość a każda kartka będzie przygotowywana pod kątem mikrościnek.

Dzięki temu tak naprawdę stopień tajności będzie szczególny i dlatego przy ważnych dokumentach będzie to bardzo ważne. Jednocześnie im mniejsze ścinki tym urządzenie będzie pracować dłużej, by sobie z nimi poradzić. Dlatego wyższy poziom bezpieczeństwa będzie można uzyskiwać, ale przez większą pracochłonność. W ten sposób można przejść do stopni tajności według normy DIN 32757. Jeden ze sposobów podziału niszczarek polega właśnie na stopniach tajności niszczonych dokumentów. Można wyróżnić następujące stopnie tajności w obecnie wykorzystywanych urządzeniach:

  • rodzaje niszczarek DIN 1 – niszczenie kartek na paski między 6 a 12 mm przy materiałach ogólnych
  • DIN 2 – niszczenie na paski, które mają mniejszą niż 6 mm szerokość lub też powierzchnię ścinki mniejszą niż 800 mm2 i poleca się to do korespondencji wewnętrznej.
  • DIN 3 – do materiałów poufnych. Kartka będzie cięta na paski o mniejszej szerokości niż 2 mm lub też powierzchni, która będzie mniejsza niż 320 mm2 a więc szerokość do 4 mm a długość do 80 mm.
  • DIN 4 – do tajnych materiałów, gdy ścinki będą mniejsze niż 30 mm2. Mogą mieć szerokość do 2mm a długość do 15mm.
  • DIN 5 – niszczy się tym dokumenty ściśle tajne i ścinki będą miały mniej niż 10 mm2 a szerokość mniejszą niż 0,8 mm a długość mniejszą niż 13 mm
  • Poza normą DIN jest jeszcze 6 stopień tajności – tutaj ścinki będą już mniejsze niż mm na 5 mm i tak naprawdę jest to sprzęt, który będzie do dokumentów specjalnego przeznaczenia, ponieważ jednak kartka będzie zniszczona na 15 tysięcy elementów. W przypadku niszczarek zróżnicowanie w tym zakresie jest więc spore i warto na to zwracać uwagę.

Aneta Gładysz

Pracownik biurowy, grafik