1 sierpnia 2022 Udostępnij

Jakie ćwiczenia pomagają na ból szyi?

Czy po zakończeniu dnia pracy regularnie wracasz do domu z bólem szyi?

Może on obejmować ramiona, górną część pleców, a nawet powodować ból głowy lub migrenę.

Mówiąc wprost, ból szyi to nie żart i jest to bolesna sytuacja, którą należy się zająć, jeśli jesteś osobą, która cierpi z tego powodu regularnie.

Istnieje wiele przyczyn bólu szyi, w tym:

  • Siedzenie nieprawidłowo w swoim fotelu biurowym
  • Przekręcanie się, aby spojrzeć na monitor komputera - często zdarza się to, gdy ktoś siedzi w rozkroku, z monitorem po jednej stronie i krzesłem skierowanym w inną stronę
  • Używanie laptopów bez podkładki pod laptopa - ciągle patrzysz w dół, co powoduje nienaturalne rozciąganie szyi.
  • Zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych, patrzenie w dół na telefon lub tablet. Jest to stan znany jako "tech neck".

Podczas gdy ból szyi może być ekscytujący w najgorszym przypadku i trochę niewygodny w najlepszym, można go pokonać, zapewniając, że siedzisz poprawnie i zwracasz uwagę na wyrównanie szyi w ciągu dnia.

Największym winowajcą jest wiek techniczny. Jesteśmy zawsze na naszych telefonach lub tabletach i patrzymy w dół przez długie okresy czasu. Kiedy to robisz, zmuszasz ciężar swojej głowy do przodu, wywierając dodatkowy nacisk na górną część szyi. Z czasem powoduje to ból i nienaturalnie rozciąga więzadła.

5 sposobów na zmniejszenie bólu szyi

Jeśli zmagasz się z bólem szyi, ważne jest, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie go, a następnie wyrzucić go ze swojego życia całkowicie. Kiedy ból szyi staje się przewlekły, może być prawdziwym deal-breaker w odniesieniu do tego, jak wygodne jesteś w pracy. Nie jest to zbyt produktywny obraz i szczerze mówiąc, nie jest to również przyjemne!

Zła ergonomia jest winna na wiele sposobów, a skupienie się na wyrównaniu pozycji jest kluczowe. Oto 5 sposobów, dzięki którym możesz szybko zmniejszyć ból szyi i pokonać wszelkie przewlekłe problemy z bólem, których doświadczasz.

  1. Użyj pionu na laptopa - Jeśli jesteś kimś, kto regularnie używa laptopa lub tabletu, będziesz patrzeć w dół, a nie prosto przed siebie. Zamiast tego użyj pionizatora do laptopa, który pozwoli Twoim oczom znaleźć się bezpośrednio w linii z górną częścią ekranu. Jest to naturalne ułożenie szyi, które może również pomóc w walce z bólami głowy.
  2. Wypróbuj biurko z regulacją wysokości - biurka z regulacją wysokości lub biurka z podstawką są nie tylko idealne do ćwiczeń, ale także do zwiększania wysokości biurka, dzięki czemu nie będziesz nienaturalnie patrzeć w górę lub w dół przez zbyt długi czas.
  3. Upewnij się, że siedzisz prawidłowo - Wykorzystaj najlepszy ergonomiczny fotel biurowy dla swoich potrzeb i upewnij się, że wiesz, jak korzystać z jego ustawień. Pozwoli Ci to dostosować pozycję siedzącą, aby utrzymać kręgosłup i szyję w całkowitym wyrównaniu. Różnica będzie dość drastyczna i jest to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie komfortu w dłuższej perspektywie.
  4. Używaj urządzeń mobilnych na poziomie oczu - Czy jesteś winny patrzenia w dół, aby użyć swojego telefonu lub tabletu? Większość z nas tak. Zamiast tego podnieś swoje urządzenie na poziom oczu i patrz prosto przed siebie. Pomoże Ci to uniknąć problemu "tech neck" i złagodzi chroniczny ból szyi.
  5. Rób regularne przerwy - Może być po prostu tak, że spędzasz zbyt dużo czasu przy biurku i nie masz wystarczających przerw. Przerwa to nie tylko krótki czas spędzony z dala od ekranu, to sposób na zwiększenie koncentracji i skupienia, trochę ruchu i rozciągnięcie obolałych mięśni. Połączenie złej ergonomii i braku przerw jest jedną z największych przyczyn bólu mięśniowo-szkieletowego w ogóle.

Wraz z tych wszystkich środków, aby zmniejszyć ból szyi, należy spróbować kilka ćwiczeń też. Jakie są najlepsze ćwiczenia, aby spróbować? Zobacz ten film, który przedstawia kilka ćwiczeń do wykonania.

Uczynienie ergonomii i wyrównania priorytetem w swoim życiu zawodowym zapewni, że każdy rodzaj bólu, którego regularnie doświadczasz, drastycznie się zmniejszy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie siedzi prawidłowo i w rezultacie wracamy do domu z bólami, które z czasem się nasilają.

Korzystając z urządzeń mobilnych w domu, pamiętaj o tym, by zachować rozwagę i trzymać je na wysokości oczu, a nie patrzeć cały czas w dół - Twoja głowa jest cięższa niż myślisz!

Daniel Deląg

Konserwator drukarek laserowych