28 lipca 2022 Udostępnij

Jakie są zagrożenia związane z bólem w biurze?

W pracy spędzamy ogromną ilość czasu, więc odczuwanie dyskomfortu przez te długie godziny zawsze będzie prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

Jeśli regularnie siedzisz z bólami, być może wracasz do domu i musisz się rozciągnąć, aby poczuć się lepiej, musisz się zatrzymać i podjąć działania.

W tym przypadku istnieją trzy główne przyczyny problemu:

  • Albo nie siedzisz prawidłowo przy biurku w biurze
  • Nie masz ergonomicznej konstrukcji w swoim biurze
  • Nie robisz wystarczających przerw.

Wszystkie trzy z tych potencjalnych powodów składają się na bolesny rezultat.

Najczęstsze obszary, w których pracownicy biurowi odczuwają ból, który może następnie przekształcić się w przewlekłe dolegliwości bólowe to:

  • Nadgarstki
  • Szyja
  • Dolna część pleców
  • Ramiona i górna część pleców

Możesz pomyśleć, że ból ale kiedy siedzisz nieprawidłowo na krześle biurowym przez długi okres czasu, w rzeczywistości zmuszasz swój kręgosłup do nieprawidłowej pozycji. Kręgosłup jest silną strukturą, ale na wiele sposobów, jest też delikatny. Jeśli spędzasz zbyt długo, zmuszając go do wyjścia z wzórto będzie się on nieprawidłowo wyginał i trudno będzie Ci go uformować z powrotem tak, jak powinien.

Nie chodzi tylko o kręgosłup, ponieważ ból nadgarstka jest jednym z największych problemów pracowników biurowych. Czy słyszałeś o zespole cieśni nadgarstka lub urazie związanym z powtarzającym się napięciem (RSI)? Oba te schorzenia są bolesne i potencjalnie osłabiające, a ich przyczyną jest nieprawidłowe pisanie na klawiaturze lub myszce oraz brak wystarczających przerw w pracy.

Zagrożenia związane z bólem w biurze są bardzo realne i należy je traktować poważnie.

Jakie jest więc rozwiązanie?

Wiedza i mała pomoc ze strony ergonomii.

Wiedza to potęga!

Kiedy wiesz, co robisz źle, łatwiej jest to naprawić.

Sprawdź tę infografikę, która mówi o tym, jak prawidłowo siedzieć na biurowym stanowisku pracy. Na tej podstawie możesz określić, czy siedzisz prawidłowo, czy też możesz wprowadzić jakieś ulepszenia.

Źródło - https://www.langria.com/blogs/style/best-exercises-improve-posture-at-work

Zawsze powinieneś siedzieć w jednej linii - to kluczowa zasada, gdy pracujesz przy komputerze lub nawet siedzisz i oglądasz telewizję. Wszyscy zbyt łatwo się obijamy lub garbimy, po prostu dlatego, że przez chwilę wydaje nam się to wygodniejsze, ale chwilę później zauważamy bóle, które z czasem mogą się nasilić.

Największym niebezpieczeństwem wynikającym z ignorowania tych bólów jest to, że mogą one przerodzić się w przewlekły stan bólowy, który trwa znacznie dłużej niż czas spędzony przy biurku.

Podczas gdy ból dolnej części pleców jest uleczalny i można go pokonać, problemy takie jak rwa kulszowa są często bardziej długotrwałe i problematyczne. Wszystko sprowadza się do tego, aby wiedzieć, co robisz źle i podjąć kroki w celu poprawy sytuacji.

To samo można powiedzieć o problemach z nadgarstkiem. Jeśli nie piszesz poprawnie lub nie używasz regularnie ergonomicznej myszy, narażasz się na zapalenie ścięgien nadgarstka. Może to powodować obrzęk, ból stawów, bóle strzelające, które przechodzą w dół palców i w górę ramienia. Jest to bolesne, nieprzyjemne i może sprawić, że praca stanie się przykrym obowiązkiem, a nie czymś, na czym skupisz się, aby wykonać ją jak najlepiej.

Wybór najlepszego ergonomicznego krzesła na ból pleców oznacza wiedzę na temat cech krzesła. Oznacza to, że należy dokonać korekty i znaleźć to, co działa dla Ciebie. Ponadto, należy korzystać z ergonomicznej klawiatury i upewnić się, że podczas pisania nie zmuszamy nadgarstków do nienaturalnej pozycji. Kluczowa pozycja nazywana jest "neutralną" i zasadniczo oznacza, że nadgarstki i palce są wyprostowane i ustawione w jednej linii. Jeśli nie możesz tego zrobić w wygodny sposób, użyj również podpórki pod nadgarstki.

Nigdy nie lekceważ niebezpieczeństw związanych z bólem w biurze. Nie powinieneś wracać do domu z pracy, czując się gorzej niż rano!

Tobiasz Bronicki

Szef działu konserwacji niszczarek