19 grudnia 2016 Udostępnij

Coworking – co to takiego?

Jeśli ktoś jest tak zwanym freelancerem to pracować może praktycznie wszędzie. Wiele osób chętnie pracuje jednak w domu, ponieważ to komfort pracy i oszczędność czasu i pieniędzy.

Jednak trzeba do takiej pracy mieć dobre warunki a nie zawsze tak będzie. Jeśli mamy dzieci to już może być poważny problem. Dlatego trzeba myśleć o tym, by ten problem rozwiązać. Opcją może być praca w biurze coworkingowym. Warto jednak powiedzieć co to takiego coworking.

Coworking

Coworking (ang. pracować razem) to forma pracy indywidualnej albo zespołowej, która wykonuje się przy wynajętym biurku albo w wynajętym pomieszczeniu. Chodzi o to, że jedna firma ma dużą zorganizowaną przestrzeń biurową i tam wynajmuje pojedyncze biura oraz tak zwane mikrobiura. Biura w formie coworkingu funkcjonują obecnie w większości naszych miast. Są one albo w centrach albo tez w punktach, które są dobrze skomunikowane. Tam mamy dostęp do sprzętu biurowego, sieci internetowej, Sali spotkań czy kuchni, gdzie można porozmawiać z innymi.

Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości?

To przede wszystkim opcja bardzo ciekawa dla tych, którzy mają już dość pracy w domu, albo tez nie mają do tego warunków. W domu mogą być takie bodźce, które będą przeszkadzać i rozpraszać. Dlatego będzie można skupić się lepiej na pracy. Z drugiej strony wiele osób narzeka, że nie jest to jednak praca taka jaką chcemy mieć. Coraz więcej osób mówi, że wtedy czuje się tak jakby wychodziło się do zwykłej pracy. Każdy oczywiście może mieć co do tego swoją opinię i stwierdzić czy jemu to odpowiada czy też nie.

Można się jednak zastanowić aspektem statystycznym tego zagadnienia. Widać w tym, że coworking stale się rozwija. Coraz więcej osób podają badania w takiej przestrzeni pracuje i duża cześć z nich ponieważ blisko dwie trzecie mówią o to, że taka forma jest komfortowa między innymi dlatego, że można z innymi porozmawiać, podzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. W coworkingu chodzi o to, by były społeczne kontakty i pod tym kątem ta idea dobrze się sprawdza. Po taką formę pracy również w naszym kraju już wiele osób sięga.

Praca freelancera

Skąd ta rosnąca popularność coworkingu?

Wynika to z tego jak rynek pracy zmienia się na świecie. Coraz więcej osób pracujących zdalnie, do tego wiele małych firm. Osoby prowadzące własną firmę ograniczają koszty i dlatego nie decydują się na swój lokal. Dlatego sięgają po coworking, który w ich przypadku będzie świetnym wyborem. I tak buduje się popularność tych biur, w naszym kraju mamy już ich ponad 100 w Azji są największe a na całym świecie jest ich ponad 6000.

Daniel Deląg

Konserwator drukarek laserowych