18 marca 2016 Udostępnij

Niszczarki – na co zwrócić uwagę przed kupnem

Bezpieczeństwo użytkowania. Świetnym przykładem mogą być między innymi urządzenia firmy Fellowes, które mają specjalny system Safe Sense, który odpowiada za zatrzymanie pracy noży w momencie, gdy dotknie się szczeliny wejściowej. Natomiast druga blokada Safety Lok to zabezpieczenie, które będzie chroniło przed uruchomieniem silnika przypadkowo. Jednak także inni producenci starają się tutaj iść do przodu i wprowadzają wiele ciekawych rozwiązań, które mają sprawić, że użytkowanie tego sprzętu będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Jakość. Warto tutaj sprawdzić następujące kwestie: - noże tnące – jeśli będą bardzo dobrej jakości to spokojnie poradzą sobie ze spinaczami i zszywkami, a producent swobodnie daje na nie 5 lat. W niektórych urządzeniach nawet mamy 20 lat gwarancji. - obudowanie zespoły noży tnących - przekładnia powinna mieć specjalne koła zębate, które będą wykonane z dobrego tworzywa i jednocześnie będzie można również korzystać z solidnego napędu łańcuchowego - dobrze przygotowane i wykonane separatory - mocne i oszczędne silniki – ważne są tutaj systemy, które wyłączą się, jeśli sprzęt nie będzie użytkowany. Będzie można również wybrać większą moc w momencie, gdy będzie trzeba zniszczyć więcej kartek.

Oprócz tego również wartością dodaną takich urządzeń mogą być: - systemy, które zagwarantują, że nie będzie można włożyć zbyt grubego pliku kartek, którego zniszczenie będzie bardzo trudne dla urządzenia. Jeśli niszczarka nie ma takiej możliwości to może dojść do zakleszczonych dokumentów, a wtedy dobrze sprawdzi się możliwość cofania co jest raczej standardem.

- wyciszenie niszczarek – nowoczesne urządzenia Feelowes są tak przygotowane, że mają specjalną możliwość wyciszenia urządzenia. Mogą również sprzyjać temu specjalne materiały, które są stosowane do obudowy.

obsługa niszczarki

- przejrzysty system, który odpowiadać będzie za informowanie użytkownika co się dzieje

- osobne pojemniki na papier oraz inne zniszczone nośniki danych - dobrze przygotowana i wygodna szczelina, gdzie będzie się wkładać dokumenty, oraz wygodne umieszczenie kosza, tak by dało się go szybko wyjmować. 

- ważne będzie także to jak duży będzie kosz, który będzie przyjmował niszczone dokumenty. 

Wydaje się, że to bardzo ważne ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli ciągle wyłączać urządzenia, by opróżnić kolejny napełniony kosz. Dokonując wyboru niszczarki należy wziąć pod uwagę właśnie te wszystkie wskazane kwestie. Oczywiście dla wielu osób znaczenie będzie miał również wygląd urządzenia. Przeglądając opis niszczarek warto także sprawdzać jak jest oceniana grubość pliku i jaka gramatura kartek jest brana pod uwagę.

Tobiasz Bronicki

Szef działu konserwacji niszczarek