7 czerwca 2022 Udostępnij

Małe kroki, które możesz podjąć w kierunku w pełni biofilicznego biura

Jednym z najważniejszych obecnie trendów, popartym imponującymi statystykami, jest projektowanie biur w duchu biofilii.
Badania wykazały, że biophilic office design zwiększa produktywność nawet o 8%, przy jednoczesnym dużym spadku liczby dni chorobowych pracowników.

Wszyscy wiemy, że produktywność oznacza w ostatecznym rozrachunku zyski, więc skupienie się na sposobie zaprojektowania biura i wyposażenie go w fajne meble biurowe jest istotną częścią całego przedsięwzięcia. Jeśli nie masz pojęcia, co to jest biofilia, jest to proces wprowadzania natury do biura i czerpania korzyści z zieleni.

Jako ludzie czujemy się spokojniejsi, gdy otaczają nas najlepsze cechy Matki Natury, dlatego warto przenieść to spokojne i pogodne uczucie do biura. Można to zrobić na dużą skalę, na przykład stawiając żywą ścianę lub żywe drzewo na środku sali konferencyjnej, strategicznie otoczone skórzanymi fotelami, albo w bardziej subtelny sposób. Większość małych firm lub tych, które dopiero zaczynają interesować się ideą biofilii, woli zacząć od mniejszych rozwiązań, a z czasem stopniowo je rozwijać. W takim przypadku trzeba wiedzieć, jak zrobić te małe kroki w kierunku stworzenia w pełni biofilicznego biura, bez rozbijania banku. Oto cztery sposoby, jak to zrobić.

Naturalny wystrój

Pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia biofilii jest wybór bardziej naturalnego wystroju. Pomyśl o kolorach w lesie lub na polu, aby wyobrazić sobie, o czym mówimy. Brązy w różnych odcieniach, zielenie, biele, kremy i błękit nieba to spokojne i ziemiste odcienie, które wprowadzają do biura spokój, ale jednocześnie inspirują kreatywność.
Pomyśl o biurkach do pracy zespołowej, aby utrzymać swobodny i spokojny charakter przestrzeni, ale kolor ścian, wybór koloru podłogi i mebli biurowych jest również istotną częścią układanki.

Kilka roślin tu i tam

Biophilia nie musi oznaczać drzew i niekończących się krzewów, może polegać po prostu na włączeniu kilku roślin tu i ówdzie, a także na byciu bardziej naturalnym w ogóle. Roślina na biurku jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w całym biurze, a także uspokajające poczucie bliskości z naturą. W recepcji, podobnie jak w sali konferencyjnej, również można umieścić trochę zieleni, aby stworzyć bardziej relaksującą atmosferę. Warto wyposażyć salę konferencyjną w stół z systemem zarządzania kablami, aby ukryć długie przewody i kable i zachować naturalną atmosferę.

Ogólnie rzecz biorąc, bycie "bardziej ekologicznym

Biofilia to także zrównoważony rozwój i recykling, więc aby to osiągnąć, wprowadź do swojego biura elementy przyjazne środowisku. W biurze powinny znajdować się pojemniki na surowce wtórne, zachęcaj pracowników do chodzenia do pracy pieszo lub wspólnego korzystania z samochodu, pomyśl także o wydajności energetycznej.
Pozostawianie drukarek, monitorów i innych urządzeń w stanie gotowości to wielkie "nie" dla energii, więc warto zacząć od bycia bardziej świadomym swojego śladu węglowego.

Więcej naturalnego światła

Jeśli masz duże okna, czas zdjąć żaluzje i wpuścić do środka światło! Postaraj się zwiększyć ilość naturalnego światła wpadającego do Twojego biura, a zauważysz korzyści, jakie z tego wynikną. Naturalne światło jest znacznie mniej szkodliwe dla oczu i nie wywołuje takiego bólu głowy jak sztuczne, a ponadto sprawia, że w pomieszczeniu panuje lepsza atmosfera.

Pierwsze kroki w kierunku projektowania biofilicznego nie muszą być wielkie, a te małe kroki mogą doprowadzić cię do
w krótkim czasie do bardziej inspirowanego naturą projektu!

Aneta Gładysz

Pracownik biurowy, grafik