21 stycznia 2021 Udostępnij

Przyszłość dla kobiet w STEM - Tylko dla kobiet

Tylko kobiece przestrzenie do współpracy okazały się być miejscami, gdzie kobiety mogą rozwijać się zawodowo. Praca w środowisku bez udziału mężczyzn pomogła niektórym z największych profesjonalistek w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) lepiej wykonywać swoją pracę. W rzeczywistości, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba miejsc przeznaczonych tylko dla dziewcząt, a wraz z niesamowitym postępem, jaki udało im się osiągnąć, wygląda na to, że są one tutaj, aby pozostać. Ale w jaki sposób przestrzeń do pracy tylko dla kobiet może rzeczywiście zmienić sytuację zawodową kobiet? Oto tylko niektóre z korzyści, jakie oferują te przestrzenie do współpracy:

1. Wsparcie zamiast konkurencji: 1.

Kobiety w STEM często spotykają się z seksizmem w swoim codziennym życiu zawodowym. Kiedy dzieje się to w zwykłym biurze, gdzie są zarówno mężczyźni jak i kobiety, mówienie o tym rzadko jest czymś łatwym do zrobienia. Ale w kobiecym, skoncentrowanym na współpracy biurze, ten problem znika. Istnieje poczucie wsparcia, ponieważ o wiele łatwiej jest kobiecie rozmawiać z inną kobietą o tym, co się z nią stało, ponieważ zrozumie i nawiąże kontakt. Co więcej, w przestrzeniach roboczych są ludzie, którzy pracują dla różnych firm, co ułatwia komunikację, ponieważ nie ma polityki biurowej, którą można by śledzić.

2. Środowisko wizualnie przyjazne i przyjazne

Regularne biura muszą zaspokajać potrzeby wszystkich pracowników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj znajdują się tam pokoje rekreacyjne, kuchnie i oddzielne łazienki, ale jest ich więcej. Wyobraź sobie biuro, które ma jasne lawendowe ściany, obszerne wykładziny, wygodne krzesła, zasłony, rośliny i bardzo przestronne łazienki. Jest to możliwe tylko w przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla kobiet i może mieć wpływ na wydajność pracy. Środowisko, w którym pracujemy, ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy i zaspokojenie specyficznych potrzeb, jakie mają kobiety w swoim miejscu pracy, może rzeczywiście pomóc im w bardziej wydajnej pracy.

3. Środowisko żeńsko-centryczne

Oprócz zorientowanego na kobiety wystroju wnętrz, który czyni cuda, jest jeszcze coś więcej niż tylko kobieca przestrzeń do pracy. Wiele z nich faktycznie zawiera miejsca dla klubów i grup. Należą do nich hobby, takie jak kluby książki czy joga, ale także grupy i seminaria na temat depresji, lęku, zespołu szarlatana, wyczerpania i wielu innych problemów, z którymi borykają się profesjonaliści. Kluczowa różnica polega na tym, że w zwykłym biurze takie grupy byłyby uważane za niepotrzebne. Co więcej, uczestnictwo w nich może być interpretowane jako oznaka słabości. Najwyraźniej nie ma to miejsca w przypadku biura przeznaczonego wyłącznie dla kobiet, gdzie grupy te mogą faktycznie pomóc w budowaniu więzi między współpracującymi ze sobą kobietami.

4. Różnorodność w miejscu pracy, ale ukierunkowana na kobiety

Większość kobiet w STEM pracuje w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn, co rzadko daje im możliwość interakcji z innymi profesjonalistkami w swoich dziedzinach. Pracując tylko w kobiecej przestrzeni roboczej, wiele kobiet z różnych dziedzin ma szansę się poznać. Co więcej, każdego dnia mają okazję do wymiany zawodowych pomysłów, a nawet do wspólnego rozpoczynania projektów. Nadchodzi kobieca rewolucja w technice i te przestrzenie współpracy odgrywają w niej bardzo ważną rolę. Dlaczego?

Ponieważ te wspaniałe kobiety będą miały okazję poznać innych takich jak one i uświadomić sobie, że mają te liczby. Łatwiej jest myśleć, że jesteś częścią mniejszości, kiedy w miejscu pracy otaczają cię mężczyźni, ale kiedy poszerzasz swoją sieć o coraz więcej profesjonalistek, buduje to solidne poczucie pewności siebie.

5. Inspiracja dla Przyszłego Pokolenia.

Niestety, jest jeszcze wiele młodych kobiet, które rezygnują z kariery STEM, ponieważ nie chcą pracować w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Ale gdy tylko pomysł pracy w środowisku zdominowanym przez kobiety stanie się podstawą w świecie zawodowym, wiele z ich obaw zostanie wyeliminowanych. W rzeczywistości te miejsca pracy dla kobiet łączą profesjonalistki z różnych dziedzin.

Pomagając im w budowaniu społeczności, mają duże szanse na stworzenie konkurencyjnych, skoncentrowanych na kobietach start-upów, które staną się namacalną alternatywą dla młodych profesjonalistów. W kolejnych latach młode kobiety nie będą musiały martwić się o to, że będą jedynymi kobietami w swoich miejscach pracy, ponieważ w rzeczywistości będą miały wybór. Kto twierdzi, że świat nowych technologii musi być obszarem skoncentrowanym na mężczyznach? Z każdym nowym miejscem pracy tylko dla kobiet, to pojęcie staje się przestarzałe.

Przestrzenie do pracy tylko dla kobiet mogą stworzyć dużo bardziej komfortowe środowisko dla profesjonalistek. Nie muszą już pracować w biurach przypominających bratnie biura, mają szansę na pracę w przyjaznym środowisku, które dostosowuje się do ich specyficznych potrzeb. Mają również szansę spotkać się z innymi silnymi profesjonalistkami i wspólnie budować społeczność, która może pomóc im stawić czoła seksizmowi w ich miejscu pracy, ale może również położyć fundament pod silne sojusze kobiet jutra!

Tobiasz Bronicki

Szef działu konserwacji niszczarek